Letnie praktyki w Stavanger

Summer Internship 2018 - Engineering (Praktyki letnie 2018)

Pracodawca: Subsea 7

Nazwa praktyk: Summer Intershio 2018 - Engineering

Miejsce praktyki: Stavanger

Data aplikowania: do 25.02.2018

Czas trwania: od połowy czerca do końca sierpnia 2018

Firma Subsea 7 oferuje praktyki letnie dla studentów 3 i 4 roku studiów I stopnia oraz 1 i 2 roku studiów II stopnia kierunków Oceanotechnika, Mechanika, Techniki Głębinowe, Inżynieria Lądowa.

Osoby zakwalifikowane do wzięcia udziału w praktyce podejmą interesujące prace inżynierskie dla Subsea 7, korzystając z profesjonalnej sieci ekspertów, rozwijając swoje umiejętności techniczne i pozatechniczne.

Warunkiem niezbednym dla kandydatów jest dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Największe szanse będą mieli kandydaci gotowi na podjęcie praktyki w całym okresie od połowy czerca do końca sierpnia 2018.

An opportunity to explore our universe from seabed-to-surface

Subsea 7 is seeking young and motivated engineers that would like to test textbook theories in real life.

This is a great opportunity to come and work with us; learn about what we do and what it means to work for Subsea 7.

You will follow an engineer’s daily work where you will be assigned with both interesting and challenging work tasks.

We will give you the chance to network with experts and  to develop your technical and non-technical skills.

Minimum requirements:

3rd, 4th or 5th year student in one of the following engineering disciplines;

Marine Technology, Civil Engineering, Mechanical Engineering, Offshore Technology or Material Technology.

Good verbal and written English.

Work period:

Mid June to mid/end of August. We will prioritise students that can work through the whole period.

The positions are based in Stavanger.