Projekt studentów i pracowników PG w budżecie obywatelskim Gdańska

• Wśród propozycji do Budżetu Obywatelskiego Gdańska na rok 2018 znalazł się projekt powstały przy udziale studentów i pracowników Wydziałów Architektury oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. To Velodrom Gdańsk, obiekt przeznaczony dla miłośników sportu i rekreacji na kółkach.

Velodrom ma być największym na świecie obszarem, na którym znajdą się tory, pętle i boiska przeznaczone do wyścigów kolarskich i wrotkarskich, jazdy figurowej czy hokeja, jak również tenisa i koszykówki na wózkach oraz edukacji komunikacyjnej. Na jego lokalizację wybrano teren dzielnicy Brzeźno, pomiędzy ulicami Jana Pawła II, Hallera i Czarny Dwór. Obiekt miałby być otwarty przez 24 godziny na dobę i dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników, zarówno trenujących rekreacyjnie, jak i wyczynowców. Co więcej, można będzie korzystać z niego przez cały rok, jeżdżąc latem na kółkach, a zimą na nartach, łyżwach i sankach. Kolejne etapy realizacji projektu pozwoliłyby na rozbudowanie Velodromu na przykład o boulderownię lub skatepark.

Na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Gdańska można głosować do 2 października. Aby to zrobić, nie trzeba być zameldowanym w Gdańsku, wystarczy potwierdzić fakt zamieszkiwania w mieście. Głos można oddać na stronie internetowej gdansk.budzet-obywatelski.org. Velodrom Gdańsk zajmuje 5. miejsce na liście projektów ogólnomiejskich.

Temat Velodromu był przedmiotem trzech konkursów dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a załączona wizualizacja to praca autorstwa Jarosława Wieczorkiewicza.

Załączone pliki