Regaty łodzi solarnych

Na przełomie czerwca i lipca studenci zrzeszeni w kole naukowym KORAB z wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej brali udział w regatach łodzi solarnych. Po 12 latach formuła regat, w której studenci biorą udział regularnie uległa zmianie. Regaty przyjęły oficjalnie formułę mistrzostw świata i składają się obecnie z cyklu regat, który  w tym roku składał się z czterech imprezy w Holandii oraz jednej w Monako. Ze względów logistycznych reprezentanci Politechniki Gdańskiej wzięli udział w dwóch wyścigach, co jest minimalną ilością regat pozwalających na klasyfikację jednostki w cyklu. Łódź GUT SOLAR1 wystartowała w wyścigach odbywających się w Holandii w miastach Groningen oraz Leeuwarden. Na regaty składały się różne konkurencje w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jednostka musiała poradzić sobie w konkurencjach sprinterskich, długodystansowych oraz szybkich etapach w miejskich kanałach, które wymagały znakomitych własności manewrowych i umiejętności sternika..

Budowa oraz eksploatacja solarnej jednostki pływającej jest sporym wyzwaniem oraz bardzo dobrym doświadczeniem łączącym wiedzę z wszystkich dziedzin nauki związanych z kształceniem na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Dodatkowym wyzwaniem jest odpowiednia strategia wykorzystania ograniczonej mocy zgromadzonej na łodzi.

Jednostka GUT SOLAR1 to projekt realizowany od 6 lat. Łódź jest aktualnie modernizowana i służy jako model badawczy pozwalający na zebranie danych oraz doświadczeń przy budowie wodolotu zasilanego energią słoneczną którego projekt jest realizowany z myślą o kolejnych edycjach regat.

Po ostatnich regatach w Monte Carlo ogłoszone zostały oficjalne wyniki klasyfikacji ogólnej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz doświadczeniu studentów z koła naukowego oraz ich  opiekunów udało się uzyskać bardzo dobre wyniki co pozwoliło na zdobycie 7 miejsca w generalnej klasyfikacji mistrzostw świata na 22 startujące jednostki. Jest to jednocześnie najlepszy wynik reprezentantów z   Polskich uczelni.

Cała ekipa KSTO Korab pragnie z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim osobą, firmą i instytucją, bez których tak udany występ nie byłby możliwy: Wydziałowi OiO, Samorządowi Studentów Politechniki Gdańskiej, firmie GRM, Base Group, Laminopol, Creeacht, Procad oraz Symkom