Wizyta studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa w polskich firmach i stoczniach jachtowych

W dniach 8-9 maja 2018 roku w ramach porozumienia o współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty”, 30 osobowa grupa studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej miała możliwość zapoznania się z tajnikami produkcji i działalnością polskich stoczni i firm branży jachtowej.

W planie dwudniowej wycieczki znalazła się wizyta w stoczni Balt-Yacht w Augustowie. Rolę przewodnika pełnił pan Piotr Ciesielski, dyrektor techniczny, oraz pan Benedykt Kozłowski właściciel stoczni. Studenci mieli okazję poznania procesu produkcyjnego w warunkach stoczni Balt-Yacht. Przedstawiono stosowane technologie, a także perspektywy rozwojowe. Grupa studentów zwiedziła stocznię, od magazynów materiałów i komponentów, aż po magazyn gotowych wyrobów na placu.

W Białymstoku w firmie Kotniz studenci mieli okazję poznać produkcję elementów ze stali nierdzewnej i aluminium, niezbędnych do budowy i wyposażenia jednostek pływających, jachtów i łodzi motorowych. Była również sposobność zobaczenia nowoczesnych urządzeń i technologii wykorzystywanych w firmie, takich jak: cięcie laserem, gięcie blach, praca wielopromieniowych giętarek do rur sterowanych numerycznie, zaawansowane procesy spawalnicze –zrobotyzowane centrum spawania metodą TIG. Ponadto studenci poznali specyfikę pracy biura konstrukcyjno-technologicznego i wykorzystywanego w nim oprogramowania CAD/CAM. Firma Kotniz zajmuje się, między innymi, produkcją relingów, drabinek, koszy, rumpli, uchwytów, zbiorników, systemów drzwi przesuwnych, kół sterowych.

Drugi dzień to całodniowa wizyta w stoczni jachtowej Delphia Yachts w Olecku, gdzie studenci mieli okazję poznać kompleksowy proces produkcyjny budowy jachtu. Rolę przewodników po stoczni pełnili pan Paweł Błaszak i pan Paweł Masianis, absolwenci WOiO PG, którzy podzielił się ze studentami specjalistyczną wiedzą techniczną oraz swoim doświadczeniem. W wyczerpujący sposób, odpowiadając na pytania studentów, przedstawili wszystkie etapy produkcyjne – poczynając od projektu, poprzez model kopyta, formę aż do gotowego wyrobu i prób w basenie. Omówił stosowane materiały i użyte technologie. Studenci poznali również system jakości obowiązujący w stoczni, profil działalności stoczni oraz wybrane produkty w tym najnowocześniejsze jachty żaglowe i motorowe

 

Dzięki współpracy Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG a Polską Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - POLSKIE JACHTY oraz organizacji tego typu wizyt studenci mają możliwość ubiegania się o miejsca odbycia praktyki zawodowej lub stażu i  rozmowy z potencjalnym przyszłym pracodawcą.

 

Serdecznie dziękujemy stoczni Delphia Yachts, Balt Yacht oraz firmie Kotniz za organizację wizyty, miłe przyjęcie i podzielenie się ze studentami wiedzą obejmującą specyfikę projektowania i budowy jachtów, łodzi motorowych oraz działalności tych przedsiębiorstw.

Organizatorem z ramienia Politechniki Gdańskiej był mgr inż. Dariusz Duda, Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk Studenckich. W wyjeździe wzięli też udział wykładowcy :dr inż. Wojciech Leśniewski mgr inż. Paweł Szalewski i mgr inż. Jacek Frost.

Dzięki aktywnej i szerokiej współpracy WOiO PG z przemysłem, liczba bezrobotnych absolwentów tego wydziału stanowi jeden z najmniejszych w całej PG oraz w skali kraju. Ostatnie badania w ramach ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych przeprowadzonych przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazują, także na wysokie miejsce absolwentów kierunku oceanotechnika względem zarobków wśród innych kierunków technicznych.

Polecamy:

  • http://www.polboat.eu/
  • http://pl.delphiayachts.eu/
  • http://balt-yacht.com.pl/
  • http://kotniz.eu/pl/

Galeria zdjęć