Wizyta studyjna studentów Wydziału w stoczniach jachtowych w Ostródzie

W dniu 18 maja 2017 roku grupa studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej wyjechała do Ostródy, gdzie odwiedziła dwie firmy jachtowe: Model-Art oraz Ostróda Yacht.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie firmy Model- Art, która zajmuje się produkcją modeli i form do budowy łodzi i jachtów, ponadto ich projektowaniem i remontem. Współpracuje z największymi stoczniami w Polsce i Europie. W firmie powstają łodzie motorowe a także łodzie typu RIB.
            Zwiedzając Model-Art studenci mieli okazję zobaczyć proces produkcji łodzi motorowych. Proces rozpoczynał się od wykonania modelu za pomocą nowoczesnej technologii frezowania numerycznego. Następnie pokazano studentom hale, w której odbywa się laminowanie form powstałych na bazie modelu. W trakcie zwiedzania można było zaobserwować dwie metody laminowania: tradycyjną metodę ręczną oraz laminowanie metodą infuzji w próżni. W hali montażowej, która jest ostatnim etapem produkcji można było zobaczyć jak praca wielu specjalności składa się na piękny efekt końcowy łodzi. Firma Model-Art. jest bardzo dynamiczna i innowacyjna, zatrudnia ponad 300 osób i produkuje około 600 łódek rocznie.
            Kolejnym etapem wycieczki była Ostróda Yacht czyli najstarsza i największa polska stocznia jachtowa. Ostróda Yacht produkuje w chwili obecnej ponad 30 modeli jachtów motorowych i żaglowych dla marek francuskich. Firma łączy wieloletnie doświadczenie oraz najnowsze technologie. To wszystko można było zobaczyć oglądając hale produkcyjne, obserwując poszczególne etapy powstawania jachtów. Według przekazanych informacji w stoczni powstaje 16 jachtów dziennie, co obrazuje wielkość i możliwości firmy.
            Obie firmy, Model-Art oraz Ostródą Yacht współpracują z Politechniką Gdańską. Model-Art sponsoruje działalność koła naukowego KORAB. Firmy umożliwiają również studentom odbywanie praktyk. Co roku studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa chętnie korzystają z tej możliwości.
            Dzięki wyprawie do Ostródy studenci poszerzyli swoją wiedzę o produkcji jachtów a także o rynku pracy.
Opiekunami wyjazdu byli:  mgr inż. Dariusz Duda, pełnomocnik dziekana WOiO ds. praktyk studenckich,  mgr inż. Jacek Frost, pełnomocnika dziekana ds. promocji WOiO oraz mgr inż. Paweł Szalewski.