Wycieczka studentów Politechniki Gdańskiej do Portu Gdańsk i Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT

W dniu 15.05.2017 r., w ramach porozumienia pomiędzy Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. odbyła się wycieczka studentów kierunku Oceanotechnika, specjalność Zarządzanie i Marketing w Gospodarce Morskiej - VI semestr, oraz kierunku Ocean Engineering - I semestr do Portu Gdańsk oraz Terminalu Głębokowodnego DCT w Porcie Północnym.

Plan wycieczki zawierał najciekawsze miejsca w porcie oraz wykład pt. „Port Gdańsk” prezentowany przez Pana Janusza Kasprowicza pełniący funkcję specjalisty ds. Rozwoju, reprezentującego Zarząd Portu Gdański pełniącego funkcję przewodnika wycieczki. Zwiedzanie portu rozpoczęliśmy od Kapitanatu Portu Północnego, gdzie z 11 piętra wieży studenci mogli zaobserwować port zewnętrzny i wewnętrzny. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie bazy promowej terminalu Westerplatte oraz objazdu po terminalach: masowym, kontenerowym oraz wolnego obszaru celnego.

Po zrealizowaniu pierwszej części wyruszyliśmy do Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT. W rolę przewodnika wcielił się Pan Mateusz Frankiewicz pełniący funkcję specjalisty ds. Rozwoju Biznesu i reprezentujący Dział Handlowy DCT. W agendzie spotkania zaplanowane było zwiedzanie terminalu DCT T1 (część stara) oraz terminal DCT T2 (część nowa), oficjalnie otwartego 24.10.2016 r. Zwiedzanie obejmowało objazd po terminalu i pokazanie najważniejszych punktów terminalu. Studenci mogli również zobaczyć proces rozładunku kontenerów ze statku MSC, przy wykorzystaniu nabrzeżowych urządzeń przeładunkowych.

Organizatorzy wycieczki ze strony Politechniki Gdańskiej, Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz studenci składają podziękowania Zarządowi Morskiego Portu Gdańsk, a w szczególności Pani Hannie Rakowskiej za bardzo profesjonalne przygotowanie wycieczki od strony Portu oraz Zarządowi Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT, a w szczególności Panu Mateuszowi Frankiewiczowi za wcielenie się w rolę przewodnika po terminalu oraz innym osobom, dzięki, którym możliwa była wizyta.

Organizatorem wycieczki z ramienia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa był mgr inż. Paweł Szalewski oraz mgr inż. Izabela Szwoch.